Rotary Ploiești încurajează voluntariatul

Zeci de elevi și cadre didactice de la Școala cu clasele I-VIII „Ienăchiță Văcărescu” din Ploiești  au răspuns „Prezent!” apelului lansat de Clubul Rotary pentru plantarea de puieți de stejar la marginea DJ 101, între localitățile Pucheni și Balta Doamnei.

Stejarii plantați în acest weekend îi vor înlocui pe care au fost înlăturați din cauză că deveniseră un pericol pentru siguranța circulației în zonă și, îngrijiți în continuare de către specialiștii ROMSILVA, vor constitui nucleul unei adevărate păduri la nașterea căreia tinerii voluntari se vor putea mândri că au contribuit prin implicarea lor.

Inițiativa, susținută și de Ocolul Silvic Ploiești, face parte din proiectul districtual “Rotary plantează“, prin care rotarienii din România și-au propus să planteze un milion de puieți având ca partener în acest demers ambițios Romsilva. Mai multe despre acest parteneriat, la semnarea căruia a contribuit și colegul nostru, Octavian Anghel, puteși afla de aici.