Sărbătoare de Ziua Națională

Pentru membrii Clubului Rotary Ploiești, ziua de 1 Decembrie a fost în egală măsură un prilej de a cinsti memoria celor care au contribuit la realizarea Marii Uniri, dar și de a petrece românește, împreună cu familiile și prietenii lor.

Astfel, în prima parte a zilei, o delegație a Clubului Rotary Ploiești, condusă de Octavian Anghel, președintele în exercițiu, a depus o coroană de flori la bustul lui Take Ionescu. Monumentul, ridicat prin efortul exclusiv al rotarienilor din oraș, ar merita mai multă atenție din partea autorităților locale.

Ulterior, Restaurantul Central a găzduit o petrecere 100% românească, organizată de Rotary Club Ploiești, la care dress codul a fost costumul popular românesc, iar cuvântul de ordine – voia bună, care i-a cuprins de altfel pe toți participanții la această petrecere dedicată Zilei Naționale.