Oaspeți din Germania

În plină vară, Clubul Rotary Ploiești a primit vizita unei delegații a Clubului Rotary din Hummling zu Sogel, Germania, prezentă în România pentru a susține proiectul Magicamp (o tabără pentru copiii cu afecțiuni oncologice despre care puteți afla mai multe aici),

Cu această ocazie, oaspeții din Germania au participat la ședința săptămânală a rotarienilor ploieșteni și au putut afla mai multe despre activitatea și proiectele acestora. Încântați de cele aflate, rotarienii din delegația condusă de președintele Clubului Hummling zu Sogel, dr.Josel Lucken, le-au împărtășit la rândul lor gazdelor informații interesante despre proiectele în care au fost implicați atât în Germania, cât și peste hotare. Oaspeții germani și membrii clubului Rotary Ploiești au convenit de altfel că există premisele colaborării în anumite proiecte între clubul român și Rotary Hummling zu Sogel.

Rotary Ploiesti - Oaspeti din Germania (7)

La întâlnire a participat și dl Paul Popescu, reprezentant de marcă al Rotary București. Acesta le-a prezentat gazdelor proiectul pe care îl coordonează, de sprijinire a persoanelor cu posibilități materiale reduse din zone defavorizate ale României (puteți afla amănunte despre  acest subiect aici), obținând de la colegii din Ploiești promisiunea că vor susține la rândul lor acest proiect generos, de care ar putea beneficia și una dintre localitățile sărace din județul nostru.