Proiect unic în Prahova, realizat cu sprijinul Rotary Club Ploiești

La inițiativa Președintelui Judecătoriei Ploiești, Alin Ene, și cu sprijinul Rotary Club Ploiești, care a finanțat realizarea acesteia, din 24 septembrie 2021 audierile minorilor au loc într-o cameră special amenajată denumită Camera Culorilor.

Potrivit reprezentanților Judecătoriei Ploiești, „copiii care participă în procedurile judiciare se află deja într-o situație neplăcută, resimțind fie repercusiunile destrămării familiei, fie efectele abuzurilor la care au fost supuși. În aceste condiții, contactul cu autoritățile judiciare reprezintă un factor traumatizant suplimentar, amplificat de mediul formal în care se desfășoară în mod normal ascultarea minorilor.” În aceste condiții, „proiectul realizat cu sprijinul Rotary Ploiești și al doamnei designer de interior Bianca Danilov este menit să creeze un spațiu prietenos și confortabil, apt să îi determine pe copii să se deschidă către dialog, lucru dificil de obținut într-un mediu solemn și rigid precum cel din sălile de judecată ori camerele de consiliu existențe în instanțele din România.”